הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
עשר בוא לשתות קפה
ישוב יפתח
מילים אייל עמיר
עיבוד עופר גביש
השיר

מילות השיר
אודי שמע תפסיק לקדוח
הקומקום התחיל לרתוח
הפטיש מיד נפל
על כל רגע כאן חבל
ג'ינג'י בא מהמחסן
וכולו לבן לבן
ורפול דרך אגב
כבר הביא בקבוק חלב
וצעק בכל הפה
עשר בוא לשתות קפה

עשר בוא לשתות קפה...

אז יאיר בחור פיקח
קם זרק את המפתח
והפשיל השרוולים
והחל מוחא כפיים
וצעק בקול רועם
כצה'לה אתה חולם
כצה'לה מיד קפץ
ואל הספלים הוא רץ
והביא סוכר מפח
שסחב מהמטבח

עשר בוא לשתות...

בועז מאי שם מגיח
כנראה קפה הריח
אחריו קופצות בשיר
שתים עשרה בנות משניר
ישעיהו וחנן 
שואלים הכל מוכן
והריח חיש מהר
ממלא את החצר 
החוזרת בכל פה
עשר בוא לשתות קפה

עשר בוא לשתות...

שים על אופניו נחחפז
סוף כל סוף הנ"ל כבר זז
דני מחפש תירוץ
אל המסגריה לרוץ
תימי בא ומילל
ואני לא מקבל
ויונים מעל מלכיה
מזמרות שם ברקיע
זהו זה הכל נגמר
הקיבוץ יפתח נסגר

עשר בוא לשתות...

אודות השיר

עפר גביש על השיר:

שמחה גדולה היתה לי לקבל הזמנה לשיר את השיר "עשר בוא לשתות קפה" במסגרת הצגת בר המצוה. ההתרגשות היתה אף גדולה יותר כשהסתבר לי שההצעה הגיעה מאחד מבני הקבוצה, אלון קובץ, כלומר, השירים המקומיים עדין מבוצעים וזכורים וזה חלק מההווי המקומי והמסורת. וכל זה קשור לאהבת המקום והמשך השלשלת וזה כייף.

 

אז הנה, לטובת אלה שזה מקרוב באו, פרוש רש"י לשירנו המקומי הזה ועוד פיסת היסטוריה מסביבו, למען תעלה ידיעת המקום וסיפוריו ואגדותיו.

 

השיר נכתב למסיבת פורים באמצע שנות השישים. את מילותיו כתב אייל עמיר, כשהעיקר במסיבות פורים היתה התוכנית, שני בחשיבותו היה האוכל, ורק אז ריקודים (ולא הריקודים של ימינו אלה, אלא הורה סוערת!!!). השיר הולחן כמעט 20 שנה מאוחר יותר לחג ה- 35 של יפתח.

 

השיר מתאר תופעה יפתחית, הקפה של עשר שהתקיים כל יום ולא דוקא בעשר. כלומר, התחיל קצת לפני ונגמר הרבה הרבה אחרי. מקום ההתרחשות הוא מבנה המסגריה, היכן שהיום הגלריה של גד פרנק. כפי שכתוב בשיר, קצת לפני עשר הכל היה נופל מהידיים, לכל אחד היה תפקיד, ומבצע הקפה היה יוצא לדרך. בדרך פלא, ממש במקרה, היו מגיעים בדיוק בשעה הזו למסגריה כל מיני חברים, עובדי ענפים אחרים, זמניים ועוד, כל מי שהיה לו משהו לסדר, או לבדוק, היה נקלע במקרה למסגריה ולאחר לחץ קליל היה נענה להזמנה לשבת ולהצטרף. השמות בשיר אמיתיים כולם.

אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות