הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
לא זכיתי באור מן ההפקר
ישוב שדה בוקר
ביצוע עופר כלף
השיר

מילות השיר
לֹא זָכִיתִי בָאוֹר מִן-הַהֶפְקֵר,
אַף לֹא-בָא לִי בִירֻשָּׁה מֵאָבִי,
כִּי מִסַּלְעִי וְצוּרִי נִקַּרְתִּיו
וַחֲצַבְתִּיו מִלְּבָבִי.
 
נִיצוֹץ אֶחָד בְּצוּר לִבִּי מִסְתַּתֵּר,
נִיצוֹץ קָטָן – אַךְ כֻּלּוֹ שֶׁלִּי הוּא,
לֹא שְׁאִלְתִּיו מֵאִישׁ, לֹא גְנַבְתִּיו –
כִּי מִמֶּנִּי וּבִי הוּא.
 
וְתַחַת פַּטִּישׁ צָרוֹתַי הַגְּדוֹלוֹת
כִּי יִתְפּוֹצֵץ לְבָבִי, צוּר-עֻזִּי,
זֶה הַנִּיצוֹץ עָף, נִתָּז אֶל-עֵינִי,
וּמֵעֵינִי – לַחֲרוּזִי.
 
וּמֵחֲרוּזִי יִתְמַלֵּט לִלְבַבְכֶם,
וּבְאוּר אֶשְׁכֶם הִצַּתִּיו, יִתְעַלֵּם,
וְאָנֹכִי בְּחֶלְבִּי וּבְדָמִי
אֶת-הַבְּעֵרָה אֲשַׁלֵּם.
 
תרס"ב.
אודות השיר
ההקלטה מתוך ביצוע "חי" של מופע בפסטיבל "צלילים במדבר" אתו יזם ומנהל אמנותית מראשיתו, פרופ' מיכאל ווולפה.

הזמר עפר כלף והמלחין והמעבד מיכאל וולפה עובדים יחדיו מזה למעלה מעשרים שנה, כאשר וולפה חיבר עבור כלף מספר יצירות, ביניהן מחזורי השירים ‘אהבת שמשון’ למילים של לאה גולדברג, ‘אהבת סתיו’ למילים של עלי אלון ואת האורטוריה ‘צלילים של אור וחושך’ על פי טקסטים מן המגילות הגנוזות. לצד היצירה האמנותית הופיעו השניים באירועים רבים מאד, ביניהם ערבי זמר עברי בליווי מיטב התזמורות בארץ. יחד גם יצרו מספר מופעים, ביניהם מופע משירי חיבת ציון, מופע של שירי טבע ונוף, ומופע משירי משה וילנסקי ואלכסנדר ארגוב.

המופע בפסטיבל, סבב אחר שיריו של חיים נחמן ביאליק, כאשר חלק מהלחנים חדשים ממש וחלק מוכרים וזוכים לאינטרפרטציה מחודשת, התרה אחר רבדים סמויים במילותיו של המשורר הנודע. שפתו הייחודית של ביאליק וההיגוי השונה, האשכנזי בשיריו, היוו אתגר משמעותי הן בהלחנה והן בעיבוד. הומור, עצב עמוק, אהבת הארץ, תום של ילדות ורצינות תהומית – כל אלה התקיימו אלו לצד אלו בנשמתו של המשורר עוד מראשית נעוריו.  

בין השירים שיועלו במופע ניתן למצוא את: אל הציפור (לחן עממי), יש לי גן (לחן עממי בעריכת ברכה צפירה ונחום נרדי), בין נהר פרת (לחן עממי בעריכת ברכה צפירה ונחום נרדי), מעבר לים (לחן של מיכאל וולפה), ים הדממה (לחן של ג’וני האלידיי בעריכת מיכאל וולפה), עיניה (לחן של דני אור סתיו), תרזה יפה (לחן של מיכאל וולפה), היא יושבה לחלון (לחן של מיקי גבריאלוב), הכניסיני תחת כנפך (לחן של מיקי גבריאלוב), לא ידע איש מי היא (לחן של משה וילנסקי), לא זכיתי באור מן ההפקר (לחן של מיכאל וולפה), קומי צאי (לחן של נעמי שמר) ועוד שירים נוספים אשר הולחנו ממש לאחרונה במיוחד עבור מופע זה.

אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות