הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
משה ברק
פועלו של היוצר:
ישוב: גבת
משה ברק נולד בחיפה בשנת 1925 להוריו גדליהו ברקו ורחל מרקוס, שעלו מרומניה. בגלל קשיי פרנסה נסעו בני הזוג עם ילדיהם כמה פעמים לרומניה. ב־1935 שבו ארצה לחיפה, וכעבור כמה שנים קנו את ביתם בקריית חיים. 
משה למד בבית ספר "אליאנס" בחיפה וכדי לממן את לימודיו החל לעבוד. הוא היה חניך ב"נוער העובד" וחבר בגרעין הכשרת "חרמש" בקריית חיים שלימים היו חבריה בין מייסדי קיבוץ החותרים. עם חבריו התגייס לפלמ"ח ולאחר זמן־מ נשלח להדריך בתנועה בסניפי הרצליה, רמת השרון ושפיים. בשנים 1946–1948 שימש רכז נוער בתנועה בירושלים. 
ב־1950 יצא מטעם תנועת "דרור" בזהות בדויה לשליחות במרוקו ובתוניס. הוא נבחר לתפקיד גם בשל שליטתו בשפה הצרפתית. בתום שנה חזר ארצה, מחשש שזהותו נחשפה. 
באוגוסט 1952 נישא למרים (מיקי) לבית גוטליב ובני הזוג עברו להתגורר בקיבוץ החותרים. ב־1953 עברו לגבת ושם התגוררו בני המשפחה מאז.
משה למד במכללת "אורנים" היסטוריה, ידיעת ארץ ישראל וארכאולוגיה והיה במשך כמה שנים מורה בבית הספר היסודי בגבת. בשנים 1962–1965 היה בשליחות בבריסל מטעם תנועת "דרור", ועם שובו לקיבוץ גבת עבד במפעל הפלסטיק "פלסטרו" ובמטעי הקיבוץ. 
משה אהב לשיר, וכשהיה שר, שר בקול גדול, עמוק, בשמחה סוחפת, מלווה את עצמו במחוות ידיים ובתנועות גוף. בנעוריו הרדיו היה בחיתוליו, הפטיפונים נדירים ולא הופקו הרבה תקליטים של שירים עבריים. כשרצה לשיר היה פוקד את בית העם – מרכז חיי החברה והתרבות של קריית חיים. שם התנהלו אספות מפלגתיות, הופעות אומנים, הועלו הצגות תיאטרון וגם התקיימו ערבי שירה. את הערבים האלה הנחו המלחינים מרדכי זעירא, מתתיהו שלם, דוד זהבי, משה ביק ואחרים, ובאותה הזדמנות היו מלמדים את שיריהם החדשים. בעיקר נחקקו בזיכרונו הערבים שהנחה המלחין שמעון קרונברג.
בפעולות בתנועת הנוער העובד, בשליחויות בצפון־אפריקה ובבלגייה וגם בהוראה, היו השירים העבריים בשבילו כחומר ביד היוצר. הוא האמין  בכוחם להנחיל את ערכי היהדות וההווי הישראלי, את התרבות ואת ההיסטוריה. הוא גם אהב לרקוד, והיה מלווה את הרוקדים בנגינה במפוחית פה. לימים תיעד משה ברק בתקליטור את השירים שלמד בכל אחת מתחנות חייו: שירי הערש ששרה אימו, שירים רומניים, שירים מתנועת הנוער, וליווה את ההקלטה בהסברים מאירי עיניים.
בקיבוץ היה פעיל בארגון אירועי התרבות והחגים. בין השאר היה ביוזמי "ערב הפזמונים" לזכר בן הקיבוץ יוסף פינסקי, שנהרג במבצע סיני (1956). בערבים הללו הופיעו אומנים מרחבי ההתיישבות העובדת, ומשה לקח חלק גם בכתיבת השירים. עוד היה במשך שנים עורך עלון הקיבוץ, פיתח משחקי חברה "משהו לכאב ראש", שהופצו בהתיישבות העובדת, יזם והפיק תקליט משירי פניה ברגשטיין "שתלתם ניגונים" (תקליט שאת לחניו כתבו וביצעו אנשי ההתיישבות העובדת). כן יזם את "נווה הקיץ", קייטנה לילדי גבת בחורשת האורנים הסמוכה לבריכה, ואף חיבר לקייטנה פזמון – מילים ולחן; לקראת חג הפורים הייתה מיקי רעייתו – שהייתה גננת בגבת במשך כ־45 שנים – מזמינה ממנו שיר לפי התחפושות של הילדים, והוא היה נרתם למשימה. עוד הגה את מחסן ה"כלי־כול" (גמ"ח של מכשירים שכל אחד יכול לשאול כמו אוהלים ושקי שינה, גזיות ומקדחות) ועוד. בגיל חמישים למד בקורס "מורי הדרך" של משרד התיירות ומאז הדריך תיירים מכל העולם, בעיקר צליינים נוצריים. 
משה כתב גם שני ספרים: "גבתי דבר גבתית", ספר העוסק באוצר המילים המקומי של הקיבוץ ובפרקי פולקלור, ורומן "עולה גולה גולה עולה", שנכתב בהשראת חוויותיו כשליח בצפון־אפריקה ובבלגיה. 
משה ברק נפטר ב־20 ביוני 2012 ונקבר בבית הקברות בקיבוץ גבת.

כתבה: סמדר ברק (בתו של משה)


עיון נוסף
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
גדליהו ורחל גבת משה ברק משה ברק מוזיקה אמנותית נבות ברק
מוטו וחבליה גבת משה ברק משה ברק כללי לא ידוע
תשרי חשוון גבת משה ברק משה ברק כללי משה ברק
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות