הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
זרע גן עדן
ישוב בית זרע
מילים אורן נאמן
השיר

מילות השיר
תווי הדרך בתווי האנשים 
החרושים כפני שדה בסתיו 
בזיק ירוק על מרחבי טרשים 
ביתי קורא לי מחלונותיו  

מרעיד בניצני גינה כמוסים 
בהבל ריח, בפריחת כרכום
מצית בי זיכרונות כפנסים
כשהזריחה על הבריכה הופכת יום
                   
           לוחש לי כל רגב את סוד המקום 
           זרעי גן העדן בחום גיהנום
           ברוח הנושב אלי פתאום 
           בילד השוחק לי לשלום 
           בעמק המצויר ירדן ותום    
           ביתי – זרע גן עדן וחלום    X 2

עשוי מכר והר וציפורי נהר 
ואקליפטוס שחיבק את נעורי 
משטף גשם על שבילי עפר
מצליל שאחפש עד סוף ימי  

על פס כינרת צל גופי צועד
גם אם ארחק, אדע את הכיוון 
מיתר הבית בי תמיד רועד 
הוא הצפון, הוא המצפן, הוא המצפון 

      לוחש לי כל רגב... 
אודות השיר
אורן נאמן, כותב מילות השיר, מספר:
ב-23 בספטמבר 1982 פרסם כתב-העט המדעי הנחשב בעולם, Nature ידיעה מרעישה: יתכן שנתגלה גן-העדן האבוד! בצפון ארץ הקודש, בין קיבוץ בית זרע שעל נהר הירדן לשדות החקלאיים של קיבוץ אפיקים, סמוך לתל הקטן 'עבּוּדיה', נמצאו שרידי אדם ובעלי-חיים – הקדומים ביותר שנתגלו מחוץ לאפריקה. כאן, ליד אגם קדום ענק ממנו נותרה "רק" הכינרת, אגם שהותיר אחריו שרידי חיים עשירים, ערכו המדענים מחקר שנמשך חמש עשרה שנים. הם השוו את הממצאים הארכיאולוגיים לכתבי הקודש השונים והגיעו למסקנה: אתר זה עשוי להיות גולת הכותרת של פתחת גן עדן המקראית! 'גילוי גן עדן' זכה לאזכורים רבים בעיתונות הלאומית והבינלאומית, כמו גם לשלל בדיחות בעלוני היישובים המקומיים, בכיכובם של אדם וחווה העירומים, הנחש והתפוח.   

כבן קיבוץ בית זרע, מחשבה אחת לא עזבה אותי: בארצי הזעירה שוכנים זה לצד זה גן עדן וגיהנום - הלא הוא גיא בן הינום בירושלים, ובקיבוץ בו נולדתי קל לחוש בשילוב של שניהם – להבות חום גיהנום מול יופיו של גן עדן. המחשבה הזו הפכה עם השנים למחזה (שטרם הוצג), וכשצלצלה אלי אחותי האהובה לילך, חברת קיבוץ בית זרע, עם הרעיון שעלה בראשה – שאכתוב את שיר חג התשעים של הקיבוץ, אותו היא מביימת וכותבת, הפכה המחשבה לשיר – שהיה מונח כבר בתוכי, אך עדיין לא כתוב.  

לאחר הכתיבה פניתי אל חברתי, המלחינה הנהדרת רויטל מוניטה וביקשתי שתלחין אותו. כרגיל, תוך רגע וחצי היא שלחה לי את הלחן – תואם ונפלא כשמלה על גוף, כאילו נולד יחד עם המילים. לטובת החזרות עם מקהלת החג, היא ביצעה והקליטה אותו כסקיצה, שמעולם לא הבשילה לעיבוד מלא. שנינו עדיין מקווים שזרע השיר יזכה לביצועים נוספים,  יפרוש כנפיים מגן העדן בו נולד, ויגיע, כדרכם של שירים - אל אופקים רחוקים. והנה, רק לאחרונה בוצע השיר בגרמניה בליווי תרגום לגרמנית, באירוע לכבוד חוות מרקנהוף, בה הוכשרו כמה מראשוני הקיבוץ. 

"בעמק המצויר ירדן ותום 

ביתי זרע גן עדן וחלום". 

אמר כבר בן גוריון: 'בארץ הזאת, לא לחלום פירושו להיות בלתי מציאותי'. ובארץ הקטנה עליה אמר זאת, כמו בנפש כל אחד ואחת מאתנו, שלובים יחד גן עדן וגיהנום. לנו ניתנה הבחירה: איזה משניהם לחיות.
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות