הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
אודות
הזמר הקהילתי הקיבוצי מטבעו הוא זמר מקומי שלא מגיע בדרך כלל לקהל הרחב.
נוצרה בארץ יצירה מדהימה

תקליט ילדים שהולחן בקיבוץ בית אלפא

שלרוב הציבור אין גישה אליה. ולא בכדי, שהרי השירים הולחנו לקהילה, ולא לשם התהילה. זוהי תופעה תרבותית ייחודית בקנה מידה עולמי. רק לעתים נדירות יוצאים החומרים הללו אל מחוץ לגבולות הקיבוץ והופכים לנחלת הכלל. דוגמאות ידועות הן 'אגדת דשא' שנכתב לחתונה בקיבוץ משמרות, 'החיטה צומחת שוב' שנכתב לזכרם של 11 חללי קיבוץ בית השיטה במלחמת יום כיפור ו'ביתי אל מול גולן' שנכתב לחג ה-25 של קיבוץ שער הגולן.

'שירה עובדת' הוא פרויקט מוזיקאלי ייחודי התנדבותי, שהחל בשנת 2011 ביוזמתו של יפתח מזור (משמר הנגב), ובניהולו המוזיקאלי של המלחין והפדגוג פרופ' מיכאל וולפה חבר קיבוץ שדה-בוקר. ישיבת הפתיחה של הפרויקט התקיימה בביתו של נחצ'ה היימן ז"ל בפתח-תקווה יחד עם נציגים של פרויקט זמרשת. בישיבה זו נקבעו שני יעדים: הראשון- לשמר ולהנגיש לכלל הציבור הישראלי, את היצירה התרבותית-מוזיקאלית הקהילתית שנוצרה ביישובי ההתיישבות העובדת לאורך הדורות, השני- לבחור מתוך החומרים הרבים שיאספו מספר מצומצם של שירים בולטים ומוצלחים במיוחד, ולקדמם בחברה הישראלית; אם באמצעות התקשורת ואם במופע מיוחד שיוקדש כל כולו לנושא. 


-----------------------------------------------------------------------
"פרוייקט נהדר!! עבודה חשובה על עולם תרבותי מרתק ויחיד במינו,
לא רק בתוך הישראליות, אלא בעולם כולו". פרופ' אריאל הירשפלד
-----------------------------------------------------------------------


עד היום נאספו למעלה מ-4500 שירים מולחנים מקוריים, רובם ככולם לא עזבו מעולם את גבולות הקיבוץ. אליהם מצטרפות גם לא מעט יצירות סינפוניות ושירים של יוצרים מקומיים. החומר שמתקבל מועבר לארכיון יד-ט

שירה בציבור ביגור-יהודה שרת מנצח

בנקין שם הוא עובר דיגיטציה ושימור ארכיוני. לאחר הדיגיטציה אנו מעלים את החומרים לאתר. העלאת השירים עדיין לא הסתיימה.

אם ברצונכם לתרום לפרויקט אתם מוזמנים לשלוח לנו שירים וחומרים מקוריים שיצאו מיישובכם, או להציע לנו את עזרתכם לאתר. את החומרים ניתן לשלוח דרך הלשונית 'שליחת חומרים'. הצעות לעזרה בהקמת האתר יש לשלוח ליפתח מזור: shiraovedet@gmail.com

חשוב להדגיש: מכיוון שהפרויקט הוא קודם כל פרויקט מוזיקאלי, לחן השיר או היצירה שישלח חייב להיות מקורי. מילות השירים יכולות להיות מכל מקור שהוא. מי שמעוניין לשלוח שירים עם מילים מקוריות שמותאמות ללחנים קיימים, מוזמן לעשות זאת דרך 'אתר הסיפורים' הכולל בחובו מדור של שירי הקיבוצים.

אתר האינטרנט הוא מטעם התנועה הקיבוצית. בנוסף האתר מקבל תמיכה ויד אוהבת מקבוצת חבצלת (קרן פיין), ארכיון יד-טבנקין והמועצה האזורית רמת הנגב.

-----------------------------------------------------------------------
"הפרויקט ראוי ומבורך והגיעה שעתו" אליהו הכהן
-----------------------------------------------------------------------

על ביצוע הקמת האתר אמונה חברת אפקט מערכות בבעלותו של קיבוץ 'מגוון' שבשדרות.

טקס העומר ברמת יוחנן-2010- צילום - דנצ'ו

תודה לפרופ' מיכאל וולפה שראה את החזון ונתן לו את ברכתו בעזרה ובעצה טובה, תודה לניצה מזור שתומכת בי לאורך כל הדרך, תודה לנחצ'ה היימן ז"ל שעזר ודחף את הפרויקט קדימה, תודה לדר' אירית בר-נתן מנהלת פורטל אתר הקיבוצים, ולישראל רפפורט מאפקט מערכות, שאפשרו לי להוציא את האתר מן הכוח אל הפועל, תודה לחברי הוועדה המייעצת: שרהל'ה שרון, שאול גלעד, יורם אילן, שרון פורטוגאלי ומנולו קליינהאוז על העזרה בברירת העיקר מן הטפל, לעינת אמיתי ז"ל שעודדה אותי ושלחה לי חומרים שאספה. ואחרון אחרון, תודה מיוחדת לחברי פרויקט זמרשת על ההשראה והתמיכה לאורך כל הדרך.

ולכם הקהל היקר, חובב התרבות והזמר; אני בטוח שתהנו מן האתר הנפלא הזה ותעזרו להפיץ את שירתו גם אל מחוץ לגבולות היישובים.

יפתח מזור (יוזם הפרויקט)

על פרויקט שירה עובדת ב'מגזין משמר הנגב'

תיאור היצירה המוסיקלית של המלחין בקיבוץ (מתוך: המוסיקה והמלחין בקיבוץ\ נתן שחר):
"את תופעת המלחין בקיבוץ יש לראות כתופעה מיוחדת, כפי שיש לראות את עצם תופעת הקיבוץ בחברה הישראלית.
על פי הנחת היסוד בעבודה זו, שתופעות מוסיקליות ותהליכים מוסיקליים הינם תוצאה של חיים חברתיים, יש לראות את המלחין בקיבוץ, כחלק מחברה מוגדרת- החברה הקיבוצית- כתופעה סוציומוסיקלית, ואת היצירה המוסיקלית הנכתבת על ידו יש לראות לכן, כדרך ביטוי תרבותית אמנותית ויש להעריכה קודם כל, בהתאם למהותה וע"י מקומה ותרומתה לחיי החברה והתרבות בקיבוץ, ורק לאחר מכן על פי מקומה באמנות המוסיקה בישראל....
ניתן לראות ביצירות מוסיקליות אלה את הביטוי התרבותי המוסיקלי, להווי הקיבוץ, חייו וחגיו השונים.
ביטוי הווי וחג אלה, שהפכו לדפוסים מקובלים בתנועה הקיבוצית, התקבלו בחלקם גם על ידי החברה החוץ קיבוצית, אשר באמצה חלק מהם... הפכה אותם לביטוי אמנותי כלל ישראלי..."טיפ
אל תנסו לחפש באתר רק שירים מוכרים (ויש הרבה כאלו תחת ה'תגים' שירים מוכרים ואהובים, שירים ישנים ואהובים ושירים על קיבוצים); לחלופין, כנסו לדיסקים הוירטואלים שבדף הבית או ל'ערוץ הרדיו המקומי' (שמאל למעלה) והאזינו לשירים ישנים-חדשים שבוודאות היו הופכים לאהובים ומוכרים, אילו רק הייתה להם ההזדמנות לצאת מגבולות הקיבוץ.

קול קורא!
שדרני רדיו, עורכי מוזיקה, זמרים וכל מי שחפצה נפשו בתרבות; אנו קוראים לכם לעזור להפיץ את השירים האבודים הללו בחברה הישראלית כדי להפוך אותם לחלק מכולנו.
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות