הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
חוגיסטרון
פועלו של היוצר:
ישוב:
 ה"חוגיסטרון" (על משקל "צ'יזבאטרון", "חוגיסט" = חניך המחנות-העולים) היתה להקת זמר של הגרעין הארצי של "המחנות-העולים" ומאוחר יותר של קיבוץ מחניים, שפעלה יותר מעשור, החל מ- 1951, מטירונות הגרעין בנח"ל (במחנה אלנבי בירושלים), דרך הכשרות הגרעין במנרה ובחולתא ועד אמצע שנות ה- 60 בקיבוץ מחניים. הגרעין הראשוני של החוגיסטרון כלל את דליה ברק, יוני גדעוני, איציק חולתי, יגאל (קיגל) סיטון וחיים (קאימול) גיל. הטקסטים של פזמוני החוגיסטרון נכתבו ע"י חברי הלהקה (רבים מהם ע"י מי שנודע מאוחר יותר ככתב ובמאי טלוויזיה - חיים גיל) והם היו על הווי החיים בגרעין ובקיבוץ. החוגיסטרון הופיע בעיקר בחגים וארועים של מחניים ולפני כן בקיבוצי ההכשרה של הגרעין, אך גם בכנסי הנח"ל בתקופת שירות הגרעין בצבא וב"על במותיך", כנס פזמונים של להקות מההתיישבות העובדת שנערך שנים אחדות בקיבוץ גבת, פזמוני החוגיסטרון הופיעו בשתי "פזמוניות", שיצאו לאור בהוצאה פנימית של קיבוץ מחניים.

האזינו ל"שיר הלחם" של החוגיסטון בזמרשת

המידע באדיבות זמרשת
חדש
אין תוצאות
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות