הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
יד אחים
השיר

מילות השיר
יד אחים לכם שלוחה
הנוער החביב
על דגלנו כולכם
חנו מסביב
יזהיר לכם כוכב תורה
דרככם סוגה בעבודה
בלב אמיץ בעזרת ה'
עלה נעלה
קדימה בני עקיבא הידד למעלה 
קדימה בני עקיבא הידד למעלה
מולדת זאת ארץ אבות
ארצנו הקדושה
מידי אביר יעקב
לנו מורשה
ראשינו בעימקי תורתה 
כפינו ברגבי אדמתה
בלב אמיץ 
בעזרת השם

תווים\מילים

אודות השיר
"יד אחים" הוא המנון תנועת הנוער ''בני עקיבא''. תנועת בני עקיבא, אליה משתייכים רבים מהקיבוצים הדתיים, היא תנועת נוער ציונית-דתית בין-לאומית שהוקמה ע"י הפועל מזרחי, הפועלים הדתיים. התנועה הדוגלת בערכי לימוד תורה המשולב בבניין הארץ ("תורה ועבודה"). 

את המילים של 'יד אחים' חיבר בתחילת שנות השלושים הרב משה צבי נריה הרב נריה, שהיה מדריך ומרכז בסניף בני עקיבא בירושלים, והשרה מרוחו על התנועה כולה. השיר הותאם במקור ללחן של שיר קומוניסטי שמקורו במנגינה אוסטרית־גרמנית, אך בראשית שנות החמישים התקבל הלחן של מרדכי פרלמן מקבוצת יבנה.
מילות השיר מעודדות את חברי התנועה לשאוף לעסוק בתורה לצד עבודת האדמה ומחזק את ההכרה בזכות העם היהודי על ארץ ישראל, "ארץ אבות, ארצנו הקדושה". השיר מעודד ומחזק את הנוער שיפעל באומץ ויזכה בעזרה משמיים. 
הרב נריה ראה לנגד עיניו את צורכי הנוער וחיבר שירים רבים שקירבו את חברי התנועה לרעין של תורה ועבודה. לעיתים השתמש הרב נריה בשירים של תנועות הנוער האחרות והתאים את מילותיהם לעקרונות תנועת בני עקיבא. 

התווים ומקור רוב האינפורמציה מתוך: אוסף המוזיקה וארכיון הצליל, אוסף מאיר נוי, וי, מאיר, מחברת עברית מס' 24 (1) [אז"ע : הד' 24 (1)], עמ' 30-31​
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות