הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
שלמה יפה
פועלו של היוצר:
ישוב: בית אלפא
נולד בפולין – 19.5.1902, נפטר בבית-אלפא – 29.12.1995. קומפוזיטור, מוזיקאי ואיש אשכולות. 
שלמה מספר: "אבי, שהיה ממשפחת רבנים, הגיע לפולין בהיותו נער צעיר. משפחתנו מנתה 8 נפשות. החיים במשפחה התנהלו ברוח המסורת היהודית, אך הם היו ליברליים. אמי הייתה חובבת מוזיקה, בעיקר אופרות. אחי ואחיותיי למדו כולם לנגן בכינור, פסנתר וכלי פריטה. משפחתי רצתה שאלמד הנדסה, אך הייתי נחרץ לעלות ארצה ולהיות חקלאי, לכן שכנעו אותי לנסוע לצ'כיה ללמוד חקלאות. "לפחות תהיה אגרונום", אמרו. הגעתי ארצה בתום לימודי בצ'כוסלובקיה, ואני בן 21. 
יעקב איתן: "הוא הקדים אותנו בעלותו לארץ ובהיותו חבר קיבוץ פלנטי ב1930-. בספטמבר 1932 חיכתה "גבעת האהבה" ברחובות לקליטת יתר החברים. שלמה קיבל את הראשונים והובילם ליעד. תוך ימים מעטים הקיבוץ ברחובות היה על המפה"!
שלמה: "ב-1934- עברנו לעמק זבולון, לרמת-יוחנן. ב1940- היו חילופי אוכלוסין בין המשקים בית-אלפא ורמת-יוחנן. מחיי המוזיקה הייתי מנותק לחלוטין במשך שנים. בקיבוץ בית-אלפא ארגנתי מקהלה. ב1942- הוטל עלי לרכז את הקמת המוסד החינוכי. עם הקמתו הייתי מנהלו האדמיניסטרטיבי במשך כמה שנים, אך במקביל התמסרתי לחינוך המוזיקלי של תלמידינו - הקימותי תזמורת גדולה של כלי פריטה ותזמורת כלי-נשיפה. מאוחר יותר הזדמן לי ללמוד אצל עדן פרטוש. בשנת 1947 יצאתי לראשונה להשתלמות ממושכת בירושלים.
כותב יהודה גולני (בית-אלפא): "אדם צלול ושקט, תרבותי, רב עניין, נעים הליכות ואיש שיחה. זכורה לי עדיין הגאווה וההתלהבות לשמוע את "הסימפוניה הראשונה" שלו בקול ישראל, ואחר כך שיעורי המוזיקה, המקהלות והתזמורות שפיארו את שם מוסדנו. אזכור את שלמה – יצירתו תמשיך ותתנגן גם לדורות הבאים".
שלמה הרבה לחבר יצירות מוזיקליות, שנוגנו על במות עם תזמורות וסולנים רבים. רשימת 79 יצירותיו כתובה בספר "שלמה יפה – מלחין, איש קיבוץ". בעמוד 13 בפרק "על יצירתי" כותב שלמה: "טבעי הדבר כי אורח חיי הכפרי בקיבוץ ובתנועה, הייתה לו השפעה לא מעטה על תוכן יצירותיי. ואזכיר כמה מהן.."חג הקציר" (1957)...". שלמה היה מעורה מאוד בחיי הקיבוץ, שימש רכז המוסד, מזכיר, חבר ו. מינויים. הוא חיבר את "אורחות חיים", ספר ה"חוקים" של הקיבוץ.

מקורות

עיון נוסף
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
ארץ הנגב בית אלפא זאב חבצלת שלמה יפה הרכבים קוליים; שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירים מוכרים ואהובים שלמה יפה הגבעטרון
ארץ הנגב בית אלפא אינסטרומנטלי שלמה יפה אינסטרומנטלי שלמה יפה תזמורת רשות השידור
אשים מדבר בית אלפא מן המקורות שלמה יפה הרכבים קוליים; מן המקורות; שירי עבודה ומולדת; שירים ישנים ואהובים מקהלת לי-רון
אשים מדבר בית אלפא; משמרות מן המקורות שלמה יפה הרכבים קוליים; מן המקורות; שירי עבודה ומולדת מקהלת ילדי קיבוץ משמרות
חג הקציר (קטע מתוך יצירה) בית אלפא מן המקורות שלמה יפה הרכבים קוליים; מוזיקה אמנותית; שירי עבודה ומולדת; שירים ישנים ואהובים שלמה יפה רמה סמסונוב
מרש בית אלפא לא ידוע שלמה יפה אינסטרומנטלי; שירי עבודה ומולדת; שירים ישנים ואהובים תזמורת אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א
קרייה יפהפיה בית אלפא אינסטרומנטלי שלמה יפה אינסטרומנטלי; מוזיקה אמנותית
שאלו מה' מטר בית אלפא מן המקורות שלמה יפה מוזיקה אמנותית; מן המקורות; שירים ישנים ואהובים אברהם רענני
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות