הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
כפר מנחם
כְּפַר-מְנַחֵם הוא קיבוץ מתנועת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר בשפלת יהודה, כ-9 ק"מ מגדרה.

ראשוני הקיבוץ , גרעין "כרית" (ראשי תיבות של: כת רווקים יהיו תמיד) הגיעו לישראל מפולין, באפריל -1932 יחד עם המבקרים במכביה השניה ועברו לעבוד במרחביה.
בספטמבר 1932 עברו חברי הגרעין לעבוד בפתח תקווה והתאכסנו שם בקיבוץ הליטאי.
באפריל 1933 יצא הקיבוץ הצעיר לעצמאות ותקע יתד במושבה הדר שבשרון, שם שהו כשבע שנים ושם גם נולדו הילדים הראשונים. הבת הבכורה נולדה בשנת 1934, ובהמשך עוד כ 10 ילדים.
בנובמבר 1935 מגיע לארץ גרעין של קיבוץ אמריקה ב' ומתאכסן כגרעין בקיבוץ עין שמר.
באוקטובר 1936 מתקיים איחוד בין שני הגרעינים וגרעין אמריקה ב' עובר להדר. מעכשיו יהיה שמו של הגרעין המאוחד –גרעין אמריקה-כרית.
טקס העליה על הקרקע התקיים ב-6.12.1939 נר ראשון של חנוכה. חברי הגרעין הגיעו למקום הקבע של הישוב, ליד צומת מסמיה, והתחילו לבנות את נקודת הישוב בגבעת כפר מנחם. (המקום שאליו הגיעו, ננטש זמן קצר לפני כן ע"י מתיישבים שניסו להקים במקום מושב, אולם בשל התנאים הקשים עזבו והם אלה שהקימו בהמשך את מושב כפר ורבורג) . בהגיעם לנקודת הקבע, שונה שם הישוב מ"אמריקה כרית" לכפר מנחם, ע"ש מנחם אוסישקין, פעיל ציוני ומראשי הקרן הקימת לישראל.
הקיבוץ היה מוקף כפרים ערביים רבים, מסמיה במערב, אידניבה ,טינה ועד תל אל-אספי במזרח. על פי רוב נשמרו יחסים טובים בין חברי הקיבוץ לתושבי הכפרים הערביים ומלבד גניבות חקלאיות לעיתים, לא היו שום תקריות קיצוניות. התושבים הערביים עזבו את הכפרים בתקופת מלחמת השחרור ובמקום נשארה רק משפחת אל-עזי, שהמשיכה לשמור על קשר עם הקיבוץ ,קשר שנשמר עד היום.
ביולי 1943 הצטרפו לכפר מנחם חברי קבוץ אלגביש, שרוב חבריו היו יוצאי תנועת השומר הצעיר בגרמניה וגליציה. האיחוד עם אלגביש היווה את אחד מציוני הדרך המשמעותיים של כפר מנחם.
בשנת 1946 מגיעה לקיבוץ חברת הנוער א' , הראשונה מבין מספר חברות נוער שהגיעו לכפר-מנחם במהלך השנים, לתקופת התחנכות וחלקן גם להשלמה בקיבוץ.
בשנת 1948 הגיעו והצטרפו לקיבוץ חברי גרעין חרות. (חלקם עברו ב-1949 לשער הגולן.)
במהלך השנים המשיכו ונקלטו בקיבוץ בוגרי חברות נוער וכן משפחות ובודדים שבחרו לבנות את חייהם בקיבוץ.
הקיבוץ שעלה על הקרקע ב- 1939 עבר במהלך הזמן שינויים רבים, שינויים שמצאו את ביטויים בכל שטחי החיים. עם זאת מקפידים בכפר מנחם, גם היום, לשמור על ערכים המבטיחים חיים בכבוד לכל פרט ומאפשרים חיי קהילה עשירים ומגוונים.

מקורות: ויקיפדיה, אתר הקיבוץ

יוצרים ביישוב

יוצרים פעילות
אורי אסף כותב\ת
ישראל כרמון מבצע\ת
חדש
אין תוצאות
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות