הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
יזהר ירון (פפר)
פועלו של היוצר:
נולד בא' תמוז התר"ע (08.07.1910) בתל אביב, נפטר בכ"א אייר התשמ"ד (23.05.1984) בעין-השופט. היה חבר קיבוץ עין השופט. הוריו נחום ופניה פפר שעלו מרוסיה והיו בין מקימיה של תל-אביב. יזהר גדל על ברכי מסורת של פעילות אינטלקטואלית ואמנותית. כמה מבני המשפחה, לרבות האם, היו מראשוני התיאטרון העברי בארץ – "חובבי הבמה העברית". מכאן משיכתו היסודית לעולם היצירה.
גם המוזיקה מילאה את הבית, ועל רקע זה קיבל יזהר את חינוכו המוזיקלי הראשון, והחל ללמוד פסנתר. בגימנסיה "הרצליה" בה למד, היה ברור שהמוזיקה תתפוס מקום חשוב בחייו. הוא היה בין חברי המקהלה בהנהלת המורה הידוע חנינא קרצ'בסקי. כאשר עברה המשפחה לירושלים למד יזהר בגימנסיה העברית. בין מוריו היה המוזיקאי שלמה רוזובסקי.

לאחר סיום בית-הספר התיכון למד שנה אחת מתמטיקה באוניברסיטה העברית ועבר לחיפה ללמוד הנדסה בטכניון. כמה שנים עבד כמודד קרקעות (המקצוע של אביו). כך הגיע לעין-השופט, בימים של ראשית ההתיישבות. הגיע, ולא במקרה נשאר. כאן קבע את ביתו וגם מצא כר רחב לפעילותו כיוצר. הפעילות קיבלה אופי יותר ויותר מקצועי וכל אשר יצר התקבל באהבה.
בעין השופט הכיר את סימה וחי עימה מעל 40 שנה באהבה ובשותפות. נחום בכורם נולד ב- 1944, יַעַל ב- 1947 ומרב ב- 1956. משפחה מלוכדת ויפה. 
בשנים הראשונות של הקיבוץ עבד כרועה צאן. יזהר היה מחנך אהוב ומסור בחברות נוער בקיבוץ:  "התחייה" ( 1949-50) ו"הסלע" ( 1952-53). היה גם מורה למוסיקה במוסד החינוכי "הרי אפרים".  עם זאת, השקיע את כולו בעיצוב החג בקיבוץ ולא היה חג בלי חתימת מנגינותיו או טעמו. הוא היה "הטרובדור של דור המייסדים", כפי שנכתב עליו עם פטירתו.
בתקופות שונות יצא יזהר להשתלמויות מוזיקליות אצל טובי המורים: עדן פרטוש, אַבֵּל ארליך ו-א.א. בוסקוביץ'. בראשית תקופת יצירתו עבד עם ירדנה כהן, אחת המעצבות העיקריות לחג האדמה החדש בישראל. כמה משיריו ולחניו ל"חג הכרם" ( 1943) שחודש בקיבוצנו, נפוצו עד מהרה ברחבי הארץ ותרמו לדמות השיר הישראלי שנוצר בשנות השלושים והארבעים. יזהר חיבר גם יצירות מורכבות יותר – שירים לקול ופסנתר ("מגש הכסף"), שירי מקהלה, ובעיקר מוזיקה כלית וקולית גם יחד.

נפילת הבן, יַעַל, במלחמת ששת הימים, בקרב על תל פאחר ברמת הגולן היכתה את יזהר וסימה, המשפחה והקיבוץ קשות . בשנים הראשונות לאחר נפילתו של יעל כמעט ונפסקה יצירתו, אך בשנים האחרונות חש התחדשות והיה מלא תקווה ששוב הוא עולה על דרך היצירה, אם כי הדבר דרש ממנו מאמצים מרובים.

בשנים 1969-1967 למד מוסיקולוגיה באוניברסיטת תל-אביב וכתב עבודה על "המוזיקה בתנועה הקיבוצית". באותם ימים ריכז גם את המדור למוזיקה בקיבוץ הארצי, לימד ב"אורנים" ובמכללה למוזיקה בבית-שאן. עם הזמן נתמנה למבקר המוזיקלי של "על המשמר", וכאשר נאלץ להפסיק את נסיעותיו העירה לקונצרטים עקב ליקוי רציני בראייתו, המשיך לכתוב על תקליטים חדשים אותם קיבל הביתה. בתקופה האחרונה של חייו התבקש לארגן את העיזבונות המוזיקליים של מלחיני הקיבוץ הארצי – התחיל ולא זכה להשלים את המפעל. 
יזהר לא היה רק מלחין ויוצר. הוא גם ידע לבטא את דעתו על בעיות חברתיות כאובות, אבל לא כנביא זעם ומטיף. פצעיו היו פצעי אוהב, ודבריו תמיד נאמרו ביושר של מי שעמד מאחורי כל מילותיו.
 
כותבת בתו מרב : "ללכת איתך יד ביד בשבילים, כשאני אוחזת בידך הגדולה, באצבעותיך העבות והקצרות... אנחנו הולכים ואתה שר כמו הזמרים באופרה. ואני כל-כך מבוישת, שלא ישמעו – ומה יגידו הילדים. השעות הרבות שהיינו מבלים בעמדה, רכונים על פסנתר שלצליליו גדלתי, ובחסות צליליו היינו זורמים למקומות אחרים. קיצבו של המטרונום היה מחזיר אותנו למציאות – מציאות שהפכה מרה ומאיימת בלעדיכם, אבא ואימא, כי אתם מקור לאהבה שאינה מותנית בשום דבר בעולם. ותמיד בית לחזור אליו בטוב וברע... בשבילי אתה מקלט להיחבא בין כנפיך, לשאוב כוח ולצאת לדרך – אבא, אבא שהוא חבר."
בחורף 1981 נפרד יזהר מאשתו סימה, השותפה והאהובה, שיחד נשאו באצילות את אסונם. עם הסתלקותו נטמן גם הוא ליד הבן האהוב במעלה הגבעה. 

כתב:  יגאל וילפנד


עיון נוסף


שירים
חדש

שם השיר ישוב כותב מלחין תיוג מבצע ביצועים נוספים
אגלי טל עין השופט משה פישביין יזהר ירון (פפר) שירי ארץ ישראל; שירי חגים; שירי טבע ועונות השנה; שירים ישנים ואהובים תמר רז
אגלי טל עין השופט משה פישביין יזהר ירון (פפר) הרכבים קוליים; שירי טבע ועונות השנה; שירים מוכרים ואהובים חבורת שהם
אגלי טל עין השופט משה פישביין יזהר ירון (פפר) הרכבים קוליים; שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה עדה אריאלי
אגלי טל עין השופט משה פישביין יזהר ירון (פפר) שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה העופרים
אגלי טל עין השופט משה פישביין יזהר ירון (פפר) שירי ארץ ישראל; שירי ארץ ישראל, המיטב; שירי טבע ועונות השנה עמית פישביין
אור היום דעך עין השופט נתן יונתן יזהר ירון (פפר) שירי אהבה; שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי משוררים; שירים ישנים ואהובים לא ידוע
אור היום דעך עין השופט נתן יונתן יזהר ירון (פפר) מוזיקה עכשווית; מוזיקה עכשווית, המיטב; שירי אהבה; שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי משוררים טל כהן שלו
אי אחד רחוק בלב הים עין השופט נתן יונתן יזהר ירון (פפר) מוזיקה עכשווית; מוזיקה עכשווית, המיטב יעל קראוס
אלי חופי אדמת מולדת עין השופט ראובן סיון יזהר ירון (פפר) שירי ארץ ישראל; שירים ישנים ואהובים חבורת שהם
אם בארזים נפלה שלהבת בית זרע מן המקורות יזהר ירון (פפר) מן המקורות .
ארנבות משוקולד עין השופט לאה גולדברג יזהר ירון (פפר) שירי ילדים לא ידוע
הגמל עין השופט ראובן סיון יזהר ירון (פפר) ? לא ידוע
הדוגרת עין השופט בלהה יפה יזהר ירון (פפר) ? לא ידוע
הילד צחק בחלום עין השופט לאה גולדברג יזהר ירון (פפר) שירי ילדים; שירי משוררים עמית פישביין ומאיה גרוס
המנון באר אורה באר אורה אליהו הכהן יזהר ירון (פפר) חג המשק .
הנה הסתיו עבר עין השופט מן המקורות יזהר ירון (פפר) הרכבים קוליים; שירי חגים; שירי טבע ועונות השנה מקהלת נהלל
הפרה עין השופט ראובן סיון יזהר ירון (פפר) שירי ילדים לא ידוע
לאן הלך דודך עין השופט לאה גולדברג יזהר ירון (פפר) מוזיקה עכשווית; מן המקורות; שירי ארץ ישראל; שירים ישנים ואהובים מיקה קרני
למה עין השופט יעקב (יענקל'ה) שגיא יזהר ירון (פפר) שירי אהבה דודו זכאי
מדוע הילד צחק בחלום עין השופט לאה גולדברג יזהר ירון (פפר) מוזיקה עכשווית; שירי ילדים; שירי ילדים, המיטב; שירי משוררים יעל קראוס
מחול הגת עין השופט דב שי יזהר ירון (פפר) ריקוד; שירי ארץ ישראל; שירי חגים; שירים ישנים ואהובים חבורת רננים
עם ישראל חי עין השופט מן המקורות יזהר ירון (פפר) שירי עבודה ומולדת; שירים ישנים ואהובים מירה סלומון
שיר המים עין השופט דב שי יזהר ירון (פפר) שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירים ישנים ואהובים בתיה חמדי מברמן
שיר יונים עין השופט דב שי יזהר ירון (פפר) שירי ארץ ישראל לא ידוע
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי מגוון אפקט