הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
עין גדי
ישוב עין גדי
מילים איתן פרץ
השיר

מילות השיר
ים המוות הכחול בלאט ינוע 
וממעל עננה קטנה תשוט. 
עץ האשל בדממה יזוע 
וכל קו בחול יפה חרוט. 
האדמה תצהיב בלהט שמש 
ואבק מחניק יעוף ברום 
אך עין גדי לא תיבול בכמש, 
בה ישלוט גוון ירוק וחום. 

עין גדי, עין גדי 
מה היה כי צמחת בחמה 
עין גדי, עין גדי 
איך פלגים בך חותרים בשממה 
עין גדי, עין גדי, 
בך היופי יופע בכל הוד 
והלב יהרהר ויחמוד 
והלב יהרהר ויחמוד. 

ים המוות הכחול בלאט ינוע 
וכל הר בו יתנשא גאה ורם. 
נחל ערוגות, זה הידוע 
מהלכו יישיר אל תוך הים. 
האדמה תצהיב בלהט שמש, 
אך עין גדי היא נווה מדבר 
יום חדש אינו דומה לאמש 
ועתיד מזהיר צופן לה המחר. 

עין גדי, עין גדי...
השיר ב-YouTube
אודות השיר
מילות השיר נכתבו על ידי איתן פרץ, בשנת 1959 שהיה בן 16 וחצי בלבד. פרץ הגיע עם בני כיתתו למשך שבועיים לקיבוץ עין גדי כדי לסייע לקיבוץ הצעיר בקטיף ירקות (שירות לאומי). פרץ סיפר שההיכרות הראשונה שלו עם יופיו של המקום "הוציאה אותו מדעתו", וכאשר ישב בחיק הטבע, ליד מעיין, הוא כתב את מילות השיר על פיסת נייר שהייתה ברשותו, מתוך התפעמות והתרגשות. עם סיום כתיבת השיר הראה פרץ את המילים לחברו לכיתה , דובי אהרוני, זה במקום הלחין לו לחן. השיר הושמע לראשונה במסיבת הסיום של שירות הנערים בקיבוץ.
המלחין הירושלמי נפתלי אהרוני, שמע את השיר ולקח אותו לרדיו. הוא הוקלט לראשונה על ידי טובה בן צבי ושמואל בר זכאי. מאז הוא הפך לקלאסיקה ישראלית וזכה לביצועים רבים של יותר מ-70 זמרים שונים, ביניהם אריק איינשטיין, יהורם גאון, יהודית רביץ, יגאל בשן, גרי אקשטיין, מרגלית צנעני, להקת הכל עובר חביבי, הגבעטרון, שלישיית קצה השדה, ועוד.
דב אהרוני  שהיה צנוע וביישן התבייש מכך ששמו, 'שלום דב אהרוני', יתפרסם ברבים. מסיבה זו  בחר בכינוי-עט - 'ש. דיבון', שהופיע בשירוני ארץ-ישראל רבים.

מקור המידע: ויקיפדיה העברית, מת דב אהרוני מלחין השיר עין גדי

עיון נוסף
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות