הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
הדודאים
ישוב העוגן
לחן צבי שרף
מילים מן המקורות
השיר

מילות השיר
הדודאים נתנו ריחם 
ועל פתחינו כל מגדים 
ועל פתחינו כל מגדים 
מה יפה 
יפה וגם נעים 
יפה דודי דומה לצבי 
לעופר איילים
 
אודות השיר
השיר היה מושר בסדרי פסח קיבוציים רבים.

הסיפור מאחורי השיר כפי שסיפר צבי שרף לפרויקט שירה עובדת:

השיר "הדודאים" נכתב ב-1978 עבור להקת קיבוץ העוגן שעבדתי איתה באותה עת.  הכנו הופעה לסדר פסח בהעוגן – ורציתי לרענן את הרפרטואר המוכר של שירי פסח במשהו חדש.

פתחתי חוברת סדר פסח של השוה"צ בעמוד בו הופיע השיר "הדודאים נתנו ריחם" – בלחן המוכר של נחצ'ה היימן – וחיברתי לאותם מילים בדיוק  לחן חדש – בהשראת תרגילי ההרמוניה של האקדמיה למוסיקה בתל אביב- בה למדתי אז.

חבורת העוגן היתה הראשונה שביצעה את השיר וגם הקליטה אותו, בעיבוד שלי (הביצוע הנוכחי בדף זה, י.מ).

 

ההקלטה הזאת נשלחה לפסטיבל הזמר החסידי ב- 1979 (התנאי לקבלת שירים לפסטיבל היה שהמילים יהיו מן המקורות – התנ"ך, התפילות וכד').

השיר התקבל והוקלט לפסטיבל ע"י סקסטה – בעיבודו היפה של אלדד שרים.

https://www.youtube.com/watch?v=v3g1HIb7kD8

 

אנקדוטה:  הוזמנתי להיות נוכח באולפן בהקלטת השיר. תוך כדי ההקלטה התעורר ויכוח לגבי מילה מסויימת בשיר - ומנשה לב רן – שהיה המנהל האמנותי של הפסטיבל הזדרז להרגיע: מיד אמצא את הפסוק בשיר השירים.  הוא התחיל לקרוא בספר – פרק אחר פרק, ולאט לאט חוורו פניו. כשהגיע לפסוק האחרון – הבין שבעצם מילות השיר היו המצאה של נחצ'ה – שליקט קטעי פסוקים משיר השירים וחיבר טקסט מקורי משלו – שאינו מופיע בצורה הזאת בשום מקום בספר.

כל זה לא הפריע לשיר להיות מושמע – ואף אהוב, לשמחתי – למרות שבפסטיבל עצמו הוא הגיע לדעתי למקום אחרון.

אגב – גם העיבוד המקורי שלי יצא לאור בדפוס בהוצאת התווים של ההסתדרות – ולאחר מכן גם בחו"ל – והוא מבוצע עד היום ע"י מקהלות "ברחבי העולם".

https://www.youtube.com/watch?v=FrJysvbVaaI

אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות