הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
יהודה אנגל
פועלו של היוצר:
25-10-1924. (כ"ז תשרי תרפ"ה), 09-05-1991 (כ"ה אייר תשנ"א). קומפוזיטור. יהודה נולד בוינה, להוריו בלנקה ואדוארד אנגל, ב- 25 באוקטובר 1924.
בשנת 1939 כשהיה בן 15, עלה ארצה - יחד עם האקורדיון שלו, במסגרת עלית הנוער. חודש לפני כן עזבה כל משפחתו את וינה לשנחאי בסין, מקום המפלט היחידי ליהודים באותה תקופה. במשך שנתיים, התחנך בירושלים במוסד לעליית הנוער בצפון תלפיות, שם הבחינו המדריכים בכשרונו המוסיקלי ויהודה נשלח ללימודי פסנתר פעם בשבוע אצל מורה ידועה בירושלים. כעבור שנתיים, יהודה עובר עם כל הקבוצה, חברת "נוער א'", להכשרה בעין גב.
יהודה מארגן במקום מקהלה ולהקת מנגנים, ואח"כ נשלח לקורס מנצחי מקהלות, מטעם ההסתדרות. בתקופה זו יהודה מלחין את יצירותיו הראשונות.
ב- 1943 עוברת קבוצת "נוער א'" לפרדס חנה, ומתאחדת עם "קבוצת הצופים א'".
יהודה מקבל מהקבוצה, שנת השתלמות בקונסרבטוריון למוסיקה בירושלים, ע"ח מלגה בה זכה, ועובר ישר לירושלים. בשנה זו הוא מקיף חומר של 3 שנות לימודים. בתום הלימודים הוא מצטרף לקבוצה בפרדס-חנה. בשנת 1948 יהודה נושא לאישה את שושנה, אותה הוא מביא מירושלים לקבוצה, העוברת בינתיים לרחובות. באותה שנה, הוא מוזמן לבחינת כשרונות צעירים בניצוח, אצל המנצח הנודע - לאונרד ברנשטיין, שבסיומה הוא מוזמן להצטרף לקורס קיץ, שברנשטיין מקיים בטנגלווד שבארה"ב. על אף שההצעה קוסמת ליהודה בשל משמעותה - עמדת זינוק טובה לצמרת המנצחים העולמית, הוא מוותר עליה לטובת חיי המשפחה והקיבוץ.
ב- 1952 יהודה מייסד יחד עם בנימין פינטוס ואברהם דאוס, את מקהלת הקיבוץ המאוחד עליה הוא מנצח במשך25 שנה. בו זמנית, במשך שנים רבות, הוא מנצח גם על תזמורת הקיבוצים, תזמורת החטיבה של בני הקיבוצים ועל המקהלה הקאמרית בחיפה, וכל אותה העת, יהודה גם מלמד את ילדי מעגן מיכאל, מוסיקה.
ב- 1955 יהודה יוצא לשנת השתלמות במדרשה למוסיקה ב"אורנים".
ב- 1957 הוא יוצא עם המשלחת הציונית, לפסטיבל הנוער במוסקבה, כמנצח על התזמורת והמקהלה של המשלחת.
ב- 1959 יהודה יוצא עם בני משפחתו, שושנה והילדים - עודד ועמוס, לשנת לימודים באקדמיה למוסיקה ובקונסרבטוריון למוסיקה בוינה. הלימודים מתמקדים שם בניצוח תזמורתי ומקהלתי.
ב- 1975 יהודה יוצא, עם להקה ישראלית ייצוגית בשם "HERE IS ISRAEL", לסיבוב הופעות לשלושה חודשים לארה"ב.
ב- 1976 - בשובו מהסיור בארה"ב יהודה נבחר לתפקיד מרכז העבודה למשך שנה.
ב- 1979 נבחר לעורך העלון, אותו הוא עורך במשך שנתיים.
בכל השנים הללו, מיום הצטרפותו של יהודה לקיבוץ, יהודה מנגן", בכל עת ובכל מקום, החל ממסיבות יום הולדת בגן, כשהוא מלווה באקורדיון שלו, מסיבות סיום כיתה, וכן בכל חגי המשק - חג המחזור, חגי בר-מצווה וערבים מוסיקליים למיניהם. הוא מנצח על מקהלות ביה"ס, החברים, ליהוקים שונים, תוך שהוא מחנך דור שלם של ילדים לאהבת המוסיקה, השירה והנגינה.
על אף שלא האמין בכישוריו למלא תפקידים ציבוריים, תמיד קיבל עליו, מתוך הזדהות עם הדרך הקיבוצית, את התפקידים שהוטלו עליו, למרות שהיה ברור לו שהם יקשו על יצירתו המוסיקלית. כך בשנת 1983 יהודה מקבל עליו למשך שנתיים, את תפקיד מזכיר קיבוץ מעגן מיכאל
יהודה כתב כ- 264 יצירות בהרכבים שונים: החל בשירים לחגי מחזור וחגים שונים, יצירות לקול יחיד ולמקהלה, למקהלה ולתזמורת, הרכבים קאמריים ויצירות לתזמורת סימפונית.
כמו כן עיבד כ- 70 שירים של מלחינים אחרים - למקהלות בהרכבים שונים, לעתים בליווי תזמורת קטנה.
ליהודה 3 בנים: עודד, עמוס וגלעד.
יהודה נפטר ממחלה ב- כ"ה באייר תשנ"א, 9 במאי 1991.

מתוך: אתר קיבוץ מעגן מיכאל

עיון נוסף
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
את זאת לא למדתי מעולם מעגן מיכאל אריה אורי יהודה אנגל חגי מחזור ובר מצווה; שירי טבע ועונות השנה חובב בן סעדיה גבו ברנט
גבעת ילדותנו מעגן מיכאל רותי ספיר יהודה אנגל חגי מחזור ובר מצווה; שירי ארץ ישראל; שירי ארץ ישראל, המיטב; שירי טבע ועונות השנה נתלי גולדברג לא ידוע
האהבה מעגן מיכאל אריה אורי יהודה אנגל חגי מחזור ובר מצווה; שירי אהבה חבורת צעירים וצעירות
הגיע ליל פסח מעגן מיכאל; צאלים מן המקורות יהודה אנגל שירי חגים חבורת הזמר המקומית
זכרונות מהגן מעגן מיכאל יונת תמיר (קנטור) יהודה אנגל חג המשק; שירי הווי יוחאי אילון נעמי היימן-איתי
חג (אנגל) מעגן מיכאל רחל בלובשטיין יהודה אנגל שירי ארץ ישראל; שירי משוררים מקהלת הקיבוץ המאוחד
חסל סדר פסח מעגן מיכאל הגדה קיבוצית של פסח יהודה אנגל שירי חגים לא ידוע גדיאל כהן
ממזרח אביא זרעך מעגן מיכאל מן המקורות יהודה אנגל הרכבים קוליים; מוזיקה אמנותית להקת פסטיבל שיצאה למוסקווה
קיץ בים מעגן מיכאל יהודית איילון יהודה אנגל הרכבים קוליים; חגי מחזור ובר מצווה; שירי ארץ ישראל; שירי הווי; שירי הווי,     המיטב    ; שירי טבע ועונות השנה חובב בן-סעדיה מקהלת 'בנות בינה'
שיר חדש אשירה לך מעגן מיכאל יונת תמיר (קנטור) יהודה אנגל שירי חגים לא ידוע לא ידוע
שרשרת "אשל" מעגן מיכאל אריה אורי יהודה אנגל חגי מחזור ובר מצווה; שירים ברצף דני דונר חבורת הזמר
שרשרת הדורות מעגן מיכאל רחל טוביאס יהודה אנגל חגי מחזור ובר מצווה; שירי חגים חובב בן סעדיה "מקהלת יהודה" לדורותיה
תווים חג מחזור יהודה מעגן מיכאל לא ידוע; יונת תמיר (קנטור) יהודה אנגל שירי חגים לא ידוע לא ידוע
תן כבוד מעגן מיכאל מתוך תפילת יום הכיפורים יהודה אנגל שירי חגים; שירי שבת וחג, המיטב חובב בן סעדיה אלי זמיר; רותי זמיר
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות