הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
שיר המעלות
מילים מן המקורות
ביצוע מקהלת יבנה
עיבוד צבי שרף
השיר

מילות השיר
שִׁיר הַמַּעֲלוֹת:
בְּשׁוּב ה' אֶת-שִׁיבַת צִיּוֹן - הָיִינוּ כְּחֹלְמִים.
אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ - וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה:
אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם - הִגְדִּיל ה' לַעֲשׂוֹת עִם-אֵלֶּה.
הִגְדִּיל ה' לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ - הָיִינוּ שְׂמֵחִים.

שׁוּבָה ה' אֶת שְׁבִיתֵנוּ - כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב.
הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה - בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ.
הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה - נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ-הַזָּרַע:
בֹּא-יָבֹא בְרִנָּה - נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו.

שִׁיר הַמַּעֲלוֹת:
בְּשׁוּב ה' אֶת-שִׁיבַת צִיּוֹן - הָיִינוּ כְּחֹלְמִים.
אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ - וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה:
אודות השיר

הסיפור שמאחורי השיר (כתבה חנה גדסי):

את הלחן חיברתי לבקשת בעלי ישי גדסי השם יקום דמו שנהרג בפיגוע טרור בשנת 1994 בצומת אשדוד. הוא ביקש ממני לכתוב לחן לשיר זה ששרים אותו בשבתות ובחגים לפני ברכת המזון .ישי היה איש של בית והוא רצה לחן משלנו. אני לא מלחינה מקצועית ולכן אמרתי לישי שאני לא יודעת להלחין. לילה אחד כשהשכבתי את הילדים לישון ניגנתי להם נעימה בחליל ישי רץ למעלה ואמר לי את הנעימה הזאת תלבישי על שיר המעלות בסופו של דבר לאחר שכנועים רבים התאמתי את המנגינה לשיר המעלות. את הלחן הספקנו לשיר רק ארבעה שבועות כיון שלאחר מכן בן עוולה רצח את ישי.

אני שרה בחבורת זמר בקבוצת יבנה. כשהמנצח שלנו צביקה שרף ביקר אותי ביקור שבעה ביקשתי לעבד את השיר למקהלה ובאזכרה במלאת 30 יום להירצחו המקהלה שרה את השיר לזכרו. מאז בכנסים של חבורות זמר אנו שרים לחן זה לזכרו.

אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות