הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
שמואל ארד
פועלו של היוצר:
ישוב: בית זרע
1912-1975. אביו של המלחין שלמה ארד ז"ל. נולד בבולגריה. עלה לארץ בשנת 1932 כחניך השומר הצעיר. היה חבר בית זרע כמעט כל שנותיו בארץ. עבד בענפי משק רבים. היה מסור לפעולה מוזיקלית, נגינה בפסנתר, שירה וניצוח מקהלות. בין ראשוני מנצחי המקהלות בעמק הירדן ובין מייסדי המקהלה המקובצת. כאחראי למקהלה היה דוגל בסלקציה חמורה כדי להבטיח טיב מעולה בביצוע יצירות מוזיקליות מייצגות. היה רכז מקהלת הקיבוץ-הארצי ומראשוני המנצחים שם. התעניינותו העיקרית הייתה חיפוש וגילוי חומר מוזיקלי שיצרו חברי קיבוץ, כדי לבצעו בכל צורה אפשרית. בהוצאת חומר מוזיקלי לרשות הרבים הקפיד מאוד על טיב היצירה ועל כשירותה לביצוע בכלים הקיימים. הוא פעל בתקופה בה למקהלה היה מקום נכבד בפעילות החברתית תרבותית של הקיבוץ, וחלק רב מזמנו היה מקדיש לביקורים בקיבוצים. 
יצחק דרור (טוטו), מוזיקאי ממשמר העמק וחברו לכלי הנגינה, כתב כי שמואל היה נוהג לומר: "אצלי המוזיקה היא כמו הנשימה- בלעדי זו ובלעדי זו לא הייתי מסוגל להתקיים". 
בנו, בועז, נהרג במלחמת יום כיפור. בנו הצעיר שלמה שהיה מלחין מוכשר ומוזיקאי בפני עצמו, נספה גם הוא בכ"א כסלו, תשל"ז (1975) בהתרסק מטוס צה"ל מעל ג'בל הלאל. כששמע שמואל על דבר האסון, גברה מחלת הלב שלו והוא נפטר כשישה ימים לאחר מות בנו. השניים הובאו לקבורה יחדיו.
שמואל ושלמה השאירו רישומם בפעילות המוזיקלית וגם העשירו ביצירותיהם חגים ומועדים במקומות רבים בארץ. השירים, אשר מופיעים באתר, מלווים בחלקם את יישובי תנועת השומר הצעיר.  
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
אחר ליל הורדה בית זרע נתן אלתרמן שמואל ארד שירי מלחמה; שירי משוררים
בוקר אביב א: נאום הפעמון בית זרע לוי בן אמתי שמואל ארד הרכבים קוליים; שירי הווי; שירי עבודה ומולדת
גני שלי בית זרע זאב שמואל ארד שירי ארץ ישראל; שירי ארץ ישראל, המיטב; שירי טבע ועונות השנה שלמה ארד אורה אורן; מירי אור; מרים ירדני
גני שלי בית זרע זאב שמואל ארד מוזיקה עכשווית; שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי ילדים; שירי ילדים, המיטב קבוצת 'שומר האש'
הודיה בית זרע אברהם שלונסקי שמואל ארד שירי טבע ועונות השנה; שירי משוררים; שירי עבודה ומולדת
עובד אדמה בית זרע אברהם שלונסקי שמואל ארד שירי משוררים; שירי עבודה ומולדת
שיר שבת בית זרע חיים לוצטו שמואל ארד שירי משוררים; שירי שבת
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות