הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
חיה ארבל
פועלו של היוצר:
ישוב: המעפיל
חיה ארבל (18 ביוני 1921 - 2007). מלחינה ישראלית וממייסדי קיבוץ המעפילילידת נירנברג, גרמניה. גדלה בבית אוהב מוזיקה ובגיל צעיר התחילה ללמוד נגינה בפסנתר, כינור, וקומפוזיציה. בשנת 1936 עלתה ארצה לבן-שמן במסגרת עליית הנוער. מאותו זמן נפסקו למעשה לימודי המוזיקה שלה. כעבור שנה בערך, עברה לכפר שמריהו ועזרה להוריה להקים שם משק חקלאי. 
בשנת 1939 הצטרפה למסגרת קיבוצית: גרעין הכשרה בקיבוץ עין שמר, קיבוץ עצמאי בקרית חיים ובנעמן, ובשנת 1945 עלה קיבוצה, קיבוץ המעפיל להתיישבות על הקרקע בעמק חפר המזרחי. כל אותן שנים עבדה חיה בחקלאות ואחרי העבודה השתדלה למצוא פסנתר בחדרי-האוכל של הקיבוצים השונים, ולעסוק במוזיקה. 
בשנת 1951 נפגשה עם ד"ר אילונה וינצה-קראוס ובעידודה החם חידשה את לימודיה במוזיקה. קיבוצה אפשר לה יום עבודה אחד בשבוע. פעם בשבוע נסעה עם אוטו החלב לתל אביב ובערב חזרה ב"טרמפ" הביתה.
בשנה הראשונה חידשה את לימודיה בנגינה בפסנתר, בהרמוניה, ולמדה קונטרפונקט אצל מרדכי סתר. בשנה השניה קיבל אותה פרופ` שידלובסקי לשיעורי קומפוזיציה. בעזרתו חידשה את הכתיבה והתקבלה לאיגוד הקומפוזיטורים. 
עם חידוש הלימודים התחילה ללמד את ילדי קיבוצה נגינה בפסנתר, וגם לוותה את הילדים שלמדו לנגן על כלים אחרים. בשעות לפני הצהריים המשיכה לעבוד בחקלאות, ואחר הצהריים לימדה.
בשנת 1966 פנתה אליה הנהלת המועצה האזורית "מנשה" לארגן אצלם את לימודי המוזיקה. אחרי 30 שנה סיימה את עבודתה בחקלאות, ויסדה את "האולפן למוזיקה של מנשה". היא פעלה באולפן זה במשך 15 שנה, ארגנה את שיעורי התיאוריה, הקימה תזמורת חינוכית ועוד... המועצה האזורית "מנשה" זיכתה אותה בפרס עבור עבודתה החינוכית. 
חיה התחתנה עם שלמה מרכוס, שהיה גם הוא תלמיד בן שמן. הנישואים לא החזיקו זמן רב, ולאחר גירושיה נישאה בשנית לדניאל ארבל. מנישואים אלו נולדו בנותיה אביטל ונעמי ובנה איתי. בנוסף אמצו בני הזוג, נער בשם שאול, עולה חדש מעיראק אשר הגיע לקיבוץ בעקבות החורף הקשה שפקד את המעברות בשנת 1952.
חיה הייתה מאוד מעורבת פוליטית והשתתפה בהפגנות השמאל גם לאחר שמלאו לה שבעים. 
חיה החלה לחבר יצירות מוזיקליות אשר הפכו להיות נועזות יותר ויותר עם השנים וכללו בן השאר תיפוף על כינורות לצד קטעי מוזיקה קונבנציונליים. ארבל זכתה בפרס אקו"ם על יצירתה "דיאלוג לקלרנית ותזמורת". חיה נפטרה בשנת 2007 בקיבוץ המעפיל, ובו היא גם נקברה.
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
דו-שיח לקלרנית ותזמורת המעפיל אינסטרומנטלי חיה ארבל אינסטרומנטלי; מוזיקה אמנותית התזמורת הקאמרית הקיבוצית
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות