הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
ציונה לירון-לוי
פועלו של היוצר:
ישוב: שפיים
1927-2010. ילידת כרם התימנים בתל אביב. הייתה חברת קיבוץ שפיים. אמנית רב-גוונית שיצרה בפיסול ובציור וגם הפליאה לכתוב וליצור במוסיקה. 
בהשראת מזמורי התפילה המסורתיים של יוצאי תימן שליוו את ילדותה היא החלה את דרכה המוזיקלית בגיל 24. שלמדה לנגן בפסנתר ולימדה ריתמיקה בגני ילדים ובבתי ספר בתל אביב. בשנות ה-60 החלה להלחין ולערוך מוזיקלית שירי ילדים ומחזות לילדים, והייתה מהראשונות בישראל שהלחינו שירים של משוררי יהדות המזרח וספרד (רבי יהודה הלוי, אבן גבירול ושלום שבזי) שבוצעו ע”י מיטב הזמרים ביניהם רוחמה רז, חנה אהרוני, עופרה חזה, בני נדלר, יחזקאל מטרי ואחרים . המוכר מבין שירה הוא 'מה לאחותי' בביצועה של רוחמה רז. במקביל עסקה גם באמנות פלסטית, וציוריה הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו”ל וזכו בפרסים רבים.
קיבלה פסי לעידוד היצירה כולל "פרס ראש העיר נתניה" לאמן מצטיין. הובאה למנוחות בבית העלמין של קיבוץ שפיים. 

“חשוב לי מאוד להפיץ את השירים של יהדות ספרד ותימן. השירים הללו אינם פולקלור. אמרתי זאת לאנשי ‘קול ישראל’ אך הם סירבו לקבל את דברי. מדוע כל אמן שמכבד את עצמו שש להשמיע את שיריהם של ביאליק וטשרניחובסקי, ואילו שירים שהלחנתי למילותיו של רבי שלום שבזי הם רק פולקלור? אני רוצה שישמיעו את השירים הללו כשירים ישראליים חדשים ותו לא. אין אלה שירי עדות או שירי שכונה. אני לא מאמינה שיש חשיבות למוצא העדתי. אני מאמינה רק במוסיקה טובה”
(מתוך ריאיון עמה בעיתון “יחד”)


עיון נוסף
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
הנני ואשירה שפיים פניה ברגשטיין ציונה לירון-לוי שירי משוררים משה זורמן סוזי מילר
כתנות פסים שפיים אבן-עזרא ציונה לירון-לוי שירי משוררים; שירים ישנים ואהובים גאולה נוני
מה לאחותי שפיים יהודה הלוי ציונה לירון-לוי שירי אהבה; שירי ארץ ישראל; שירי משוררים; שירים מוכרים ואהובים דב (דובי) כרמל רוחמה רז
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות