הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
ראובן ירון
פועלו של היוצר:
היה חבר קיבוץ שער העמקים (18 בספטמבר 1932, זאגרב, ממלכת יוגוסלביה - 3 בנובמבר 1956). היה מנצח, מוזיקאי ומלחין ישראלי. ממייסדי מקהלת רינת.

נולד בזאגרב כרוּבֶּן מִיכָאִיל פְרָיְיבֶּרְגֶר (בסרבו-קרואטית: Ruben Mihael Freiberger) לאירנה ושלום פרייברגר אשר כיהן בהמשך כרב הראשי ליהודי זאגרב.
באפריל 1941 פלשה גרמניה הנאצית ליוגוסלביה והכניעה את צבאה תוך ימים אחדים. אזור קרואטיה נמסר לחזקת ממשלת הבובות של האוסטאשה והוחל ברדיפות יהודים. אביו נעזר בקשריו האישיים עם אלויסיוס סטפינאץ הבישוף של זאגרב והצליח להבריח מהעיר 11 מילדי הקהילה ובכללם בנו רובן מיכאיל. רובן הגיע ברכבת לאיסטנבול וממנה לארץ ישראל המנדטורית. כל בני משפחת פרייברגר שנותרו בזאגרב נרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ.
הוא עברת את שמו לראובן ירון והחל בלימודי מוזיקה בתל אביב אצל מרדכי סתר. ירון נמנה עם הגרעין המייסד של מקהלת רינת. ביוני 1956 זכתה המקהלה בפרס ראשון בתחרות מקהלות שנערכה בפריז, לביצוע קומפוזיציה של ראובן ירון ובניצוחו של גרי ברתיני. בתחרות נטלו חלק מקהלות מ-16 מדינות והזכייה עוררה הדים תקשורתיים בארץ ובעולם.
ירון הלחין עשרה שירים ליחיד ולמקהלה ושני פרקי נגינה. יצירתו "משיר השירים" זכתה בפרס נסימוב תשי"ז.
ירון נהרג ב-3 בנובמבר 1956 במלחמת סיני, כאשר לחם כחייל במילואים בקרב באזור דהב. הוא הובא לקבורה זמנית באילת, ובהמשך נטמן בבית העלמין בשער העמקים.

מותאם מתוך: ויקיפדיה העברית
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
אשכול הכופר שער העמקים מן המקורות ראובן ירון מן המקורות; שירי חגים הילה בן חיים טפר
בוא בשלום טל שער העמקים יוסי בן יוסי ראובן ירון שירי חגים חברי המשק
כתנות פסים שער העמקים משה אבן עזרא ראובן ירון שירי חגים חברי המשק
מזמור ללילה שער העמקים לאה גולדברג ראובן ירון מוזיקה אמנותית; שירי משוררים רמה סמסונוב
מחול דמדום שער העמקים זרובבל גלעד ראובן ירון שירי הווי לא ידוע לא ידוע
נדר שער העמקים ראובן ירון ראובן ירון מוזיקה אמנותית לא ידוע
עד יפוח היום שער העמקים מן המקורות ראובן ירון שירי הווי לא ידוע לא ידוע
עץ הזית שער העמקים לא ידוע ראובן ירון מוזיקה אמנותית; שירי טבע ועונות השנה לא ידוע רמה סמסונוב
קובץ שיר השירים אשר לשלמה שער העמקים מן המקורות ראובן ירון הרכבים קוליים; מן המקורות; שירים ברצף; שירים ישנים ואהובים מקהלה ונגנים של המוסד החינוכי בקיבוץ שער העמקים
שחר קם שער העמקים נתן יונתן ראובן ירון שירי הווי לא ידוע לא ידוע
שיר ילדים שער העמקים נתן יונתן ראובן ירון שירי חגים
שמני נוטרה שער העמקים מן המקורות ראובן ירון שירי חגים לא ידוע
שמני נטרה שער העמקים מן המקורות ראובן ירון שירי חגים
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות