הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
שיר הקוצרים (שירו שיר טומני הזרע)
ישוב גן שמואל
מילים ארנון מגן
עיבוד לא ידוע
השיר

מילות השיר
שִׁירוּ שִׁיר, טוֹמְנֵי הַזֶּרַע,
גִּילוּ גִּיל, קוֹצְרֵי הַבָּר –
כִּי כִּסָּה דָּגָן בְּשֶׁפַע
פְּנֵי שְׁפָלָה וַהַר!

הִנֵּה נֵצֵא, נִקְצוֹרָה,
הַמַּגָּל נַנִיף בְּאוֹן!
עֵת שִׁבֳּלִים תִּכְרַעְנָה
חוֹל נָחוֹלָה וְנָרוֹן!

וְעַתָּה קָמָה הִבְשִילָה
מֶרְחֲבֵי שָׂדוֹת תַּזְהִיב.
כֹּה בֵּרְכוּהַ גֶּשֶׁם חוֹרֶף
וְחַמַּת-אָבִיב. 

תווים\מילים

השיר ב-YouTube
אודות השיר
השיר נכתב במיוחד לחג הביכורים (שבועות) של קיבוץ גן שמואל ע"י שני חברי הקיבוץ דאז: ארנון מגן (מילים) ודניאל פקטורי (מוזיקה). השיר התפרסם גם מחוץ לגבולות הקיבוץ. 

חגי ענבר מוסיף:
השיר הזה במקורו הוא 'שיר מוזמן'. הזמינה אותו אצל דני פקטורי ז"ל צשקה רוזנטל (אמא של שאולי), זאת ש'המציאה' את חג הביכורים, לקראת חג המחולות שנערך באמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת בקיבוץ דליה כתחליף ללחן אחר של ריקוד הקוצרים.
יותר מאוחר כתב לו ארנון מגן ז"ל את המילים המוכרות ודני עיבד אותו ל-4 קולות והגיש אותו כעבודת גמר ללימודיו באקדמיה למוזיקה.

הביצוע הנוכחי הוא של מקהלת המגמה למוזיקה תיכון רעות לאומנויות (חט"ע) בניצוח אמיר ברנהרד. מתוך קונצרט באולם הגימנסיון ע"ש קלרה שומן, לאהר, היער השחור, גרמניה, מרץ 2015 .

עיון נוסף
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות