הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
הבאת העומר (השמש במערב יורדת)
מילים משה טבנקין
השיר

מילות השיר
הַשֶּׁמֶשׁ בַּמַּעֲרָב יוֹרֶדֶת, שׁוֹקַעַת
כֻּסּוּ פְּנֵי הַשָּׁמַיִם אֹדֶם חַכְלִיל.
מֵעֲיָרוֹת יְהוּדָה נוֹהֵר הָעָם
בְּקוֹל מִצְהָלוֹת וּבְקוֹל חָלִיל.
תְּרוּעַת גִיל נִשְּׂאָה בָּאֲוִיר
קוֹל שָׂשׂון, קוֹל רִנָּה וָשִׁיר.

הַשָּׂדֶה בְּשִׁבֳּלָיו עוֹמֵד מְחַכֶּהּ לַקָּצִיר
כָּל שִׁבֹּלֶת וְשִׁבֹּלֶת מֵאָה שְׁעָרִים!
"בָּא הַשֶּׁמֶשׁ"? – הַקּוֹצֵר אָז יִשְׁאַל,
"הֵן, הֵן וָהֵן" – יַעֲנֵהוּ הַקָּהָל.
"הַאֶקְצֹרָה וּבְזֶה הַמַּגָּל"?
"הֵן, הֵן וָהֵן" – יַעֲנֵהוּ הַקָּהָל.
"חֶלְקָה זוֹ"? – יוֹסִיף וְיִשְׁאַל,
"הֵן, הֵן וָהֵן" – יַעֲנֵהוּ הַקָּהָל.

תווים\מילים

תווים\מילים

אודות השיר
מתוך סדר פסח בעין-חרוד, 1956. משתתפת מקהלת הסדר, ילדים סולנים והקהל.
האזינו להקלטה המלאה הכוללת קטעי קריאה נוספים מכאן

כך כותב אריה בן גוריון במאמרו "סדר פסח, הגדה של פסח וטקס העומר בעין חרוד" (מבפנים, מאי 1984) תחת הכותרת: תכנית מודפסת ראשונה של ה''סדר'' בשנת תרצ"ד 1934:
בתכנית זו מופיע לראשנה שירו של משה טבנקין במנגינתו של פוסטולסקי: "שיר קציר העומר", שחוזר ומופיע בכל ההגדות הבאות של עין חרוד. זהו השיר הפותח את טקס קציר העומר ואת ליל ה''סדר''. וכך סיפר משה טבנקין על חיבור השיר: "כשהייתי בן 14-15 באו אלי פוסטולסקי, שפרוני ואולי גם נחום בנארי ואמרו שעלי לעזור להם- לכתוב שיר למנגינה שפוסטולסקי חיבר, שיר שהילדים יוכלו לשיר אותו. הם קראו באזני מתוך המשנה על טקס הבאת העומר המסורתי. בנארי הוסיף ותיאר לפני איך היו מביאים את העומר אל בית המקדש והכהן הגדול היה מקבלו. שמעתי את הסיפור, וכתבתי את השיר. ולמילים של שירי חיבר פוסטולסקי את המנגינה". 

עיון נוסף
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות