הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
יהושע רבינוב
פועלו של היוצר:
ישוב: גבת
ל' בניסן תרס"ד, 15 באפריל 1904 - כ"ז בטבת תש"ס, 5 בינואר 2000. היה משורר שהיה מזוהה עם התנועה הקיבוצית. היה חבר קיבוץ גבת. זוכה פרס אוסישקין לשנת 1960.
רבינוב נולד באביב 1904 באחוזה ליד פינסק. לפי מקור אחד הוא התחנך ב"חדר מתוקן" ובתיכון רוסי בפינסק, אך לפי אחר סיים את לימודיו בגימנסיה עברית של רשת "תרבות". בגיל 12 היה חבר בתנועת נוער עברית שהייתה בת למפלגת צ"ס. מטרת התנועה הייתה לייסד חברה חקלאית שיתופית בארץ ישראל. הוא סיים את לימודיו ב-1924, עלה לארץ ישראל עם קבוצת בני נוער והתיישב בעין גנים. מאוחר יותר עבר לגליל ללמוד חקלאות, ועבד במקצוע זה ביבנאל, בית-גן ופוריה. אחר כך חזר לקבוצתו מעין גנים שהתיישבה בגבת.
שירו הראשון נדפס בוורשה ב"הכוכב". בארץ ישראל החל לפרסם את שיריו בכתב-העת "הדים" של אשר ברש ויעקב רבינוביץ, ומאז פרסם שירים בעיתונות היומית ובכתבי-העת הספרותיים בארץ (במיוחד ב"גליונות" של יצחק למדן).
יצירתו הנודעת ביותר הייתה "ירדה השבת", שיר שהיה מזוהה עם התנועה הקיבוצית ובוצע על ידי אמנים שונים, בהם דפנה ארמוני ויהורם גאון.
בתו, רות רבינוב, נהרגה יחד עם חברתה זיוה נתן ב-24 במרץ 1948, כשהייתה בת 19. שתיהן היו חיילות בגדוד 14 של חטיבת גולני. הן עשו דרכן חזרה מקורס אלחוטאים ביבניאל לגבת כשפלסטינים ירו ממארב לעבר המכונית בה נסעו ליד דבורייה. בספרו "מול הר העקדה", שמוקדש לשתיים, כתב רבינוב, "כאילת על נחל כרעת, כרעת נפלת, ילדתי".
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
ירדה השבת נען יהושע רבינוב דוד זהבי שירי ארץ ישראל; שירי שבת; שירי שבת וחג, המיטב; שירים ישנים ואהובים נחמה הנדל
ירדה השבת נען יהושע רבינוב דוד זהבי שירי ארץ ישראל; שירי שבת; שירים מוכרים ואהובים דפנה ארמוני
ירדה השבת נען יהושע רבינוב דוד זהבי שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי שבת הדסה סיגלוב
ירדה השבת נען יהושע רבינוב דוד זהבי שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי שבת יהורם גאון
ירדה השבת נען יהושע רבינוב דוד זהבי שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי שבת נורית גלרון
ירדה השבת נען יהושע רבינוב דוד זהבי שירי ארץ ישראל; שירי טבע ועונות השנה; שירי שבת ערן זהבי דפנה זהבי; הלל זהבי
לקראת השחר - הילוך הנערים גשר יהושע רבינוב רזיאל (רזי) סולודר הרכבים קוליים; מוזיקה אמנותית; מן המקורות; שירי חגים
מי יודע משמר העמק יהושע רבינוב בנימין (חתולי) עמר שירי הווי
שיר (עם מקהלה מדברת) גשר יהושע רבינוב רזיאל (רזי) סולודר הרכבים קוליים; מוזיקה אמנותית; שירי משוררים
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות