הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
תאודור הולדהיים
פועלו של היוצר:
ישוב: בית אלפא
1923-1985. מלחין, מחנך ומרצה. נולד בברלין, עלה עם הוריו לארץ ב-1933. הצטרף לתנועת 'השומר הצעיר' בגיל 15 והתיישב עם חבריו בבית אלפא (1943). ב-1953, בעת שהותו בארצות הברית, הכיר את משוררת היידיש רחל פישמן (1935 - 1984), ילידת פילדלפיה, והתחתן אתה. פישמן באה אתו לישראל בשנת 1954, לקיבוץ בית אלפא. לבני הזוג נולדו שני ילדים. איש אשכולות וברוך כישרונות. סיים לימודי פיזיקה, מתמטיקה וכימיה. היה איש חינוך ומלחין. לימד מקצועות ראליים, פילוסופיה, ומוזיקה. תפיסת עולמו הייתה הומניסטית, ובעיסוקו בחינוך והוראה ראה שליחות. הוא היה לרבים חבר, מורה, מדריך דמות מופת ולפעמים תערובות של כל אלו יחד. הייתה לו השפעה מכרעת על עיצוב דרכם ומחשבתם של בני נוער רבים ברחבי הארץ, ביניהם גם הסופר עמוס קינן (ועל כך ראו כתבה ב'הארץ' "הזהו תיאודור?"). כמורה בתיכון "גלבוע" פיתח שיטה חדשה להוראת מתמטיקה, בגינה זכה בפרס משרד החינוך בשנת 1983. במקביל כיהן כמרצה למוזיקה ולפיזיקה במכללה למורים של האוניברסיטה העברית בירושלים. חייו בקיבוץ השתקפו ביצירותיו, אם כי לא ניכר בהן מאמץ לשוות למוזיקה אופי לאומי. לצד יצירותיו החשובות חיבר גם מוזיקה לצרכים מקומיים; לחגיגות הקיבוץ, מוזיקה לביצוע של ילדים, מוזיקה לתיאטרון בובות, קטעי מקהלות ועיבודים שונים. רשימה עשירה של יצירותיו אפשר למצוא בויקיפדיה העברית. הולדהיים נפטר ב-1985 ונקבר בקיבוצו, בית אלפא. 


מקורות לערך: 
  • יהודה כהן, "נעימי זמירות ישראל", עם עובד, 1991
  • חוג ידידי תיאודור הולדהיים

עיון נוסף

חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
חג המים (מסכת) רביבים יונת (ינק'ה) ואלכסנדר סנד תאודור הולדהיים מוזיקה אמנותית; שירי חגים
טוב פת חרבה בית אלפא מן המקורות תאודור הולדהיים הצגות; חגי מחזור ובר מצווה; מן המקורות
טנגו שמלץ בית אלפא אריה אהרוני תאודור הולדהיים שירי חגים
מבטה לי מתנגן בית אלפא זאב חבצלת תאודור הולדהיים מוזיקה אמנותית; שירי אהבה הגבעטרון
עם פרחי המור בית אלפא שאול טשרניחובסקי תאודור הולדהיים שירי משוררים לא ידוע
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות