הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
עירית אלקבץ
פועלו של היוצר:
ישוב: תל קציר
1943-2020. נולדה בת"א. בת שניה להוריה, שרה ושמואל קומר, שעלו ארצה מפולין בשנת 1934. את לימודיה החלה, שנה אחת בלבד, בבי"ס 'בלפור' בת"א. כשעברה משפחתה בשנת 1949 לגור ברמת גן המשיכה בלימודיה בבי"ס 'המתמיד' ואח"כ בתיכון ''אהל שם''. בגיל 10 החלה בלימודי נגינה בפסנתר, שנמשכו כ 10 שנים.
במקביל, הצטרפה לשבט צופי ר"ג ,גדוד 'הכרמל', כחניכה ואח"כ כמדריכה, ובהמשך כמרכזת שכבה וכחברת גרעין. כבר בצופים התבלטה בפעילותה החברתית והתרבותית. בין היתר לימדה משפחות של עולים חדשים לקרוא ולכתוב בעברית, ארגנה ערבי תרבות ואף הקימה בגדוד חבורה קולית שאותה לימדה שירים בעיבוד ל-2 קולות.
את שירותה הצבאי עשתה בנח"ל. במסגרת זו הייתה כשנתיים בהכשרה בקיבוץ דגניה ב'. באותן שנים גם גויסה להקמת שבט צופים בטבריה, ולעזרה בהקמת שבטי צופים בצפת ובקרית שמונה.
את ישראל אלקבץ, חבר קיבוץ תל קציר, הכירה עוד בהיותו מדריך של שכבות בוגרות יותר בצופי ר"ג. לימים,  בדגניה ב', הוא היה מרכז הגרעין שלה- והשניים התאהבו והפכו לזוג. בשנת 1963, כשעירית כבר חברת תל קציר- נישאו.
עירית וישראל תפסו כל השנים מקום מרכזי בחיי הקיבוץ ובתרומתם לקהילה ולעמק הירדן. שניהם עסקו, במקביל לפעילות קהילתית -בחינוך.
עירית היתה שנים אחדות חברת מקהלת האיחוד, תחת שרביט הניצוח של יעל תבורי ואבנר איתי.
בשנים 1964- 1966 למדה בסמינר אורנים מוזיקה וחינוך מוזיקלי. ומאז היתה למורה אהובה למוזיקה של ילדי עמק הירדן.
כתב עליה העיתונאי אליעד אלון: ''עירית היתה למורת המוזיקה המיתולוגית של בית הספר היסודי 'קדמת כנרת' בעין גב, ולימים גם מנהלת ביה"ס. ביחד עם ישראל בעלה, שהיה בין מייסדי ביה"ס, ממוריו ולימים מנהלו, היו בין הדמויות הבולטות ב'קדמת כנרת' של שנות ה-70 וה-80.''
אחת מתלמידותיה כתבה: ''עירית תמיד תהיה מזוהה אצלנו עם הפסנתר בחדר המוזיקה וצמתה הארוכה שליוו אותנו כילדים בביה"ס''.
מדברי מוקי צור: ''ישראל עיצב את ביה"ס כיחידה מחנכת ופתוחה לקראת הבאות. עירית ארגה את מסכת התרבות של ביה"ס ועצבה בו את תרבות החג''.
בקיבוצה, תל קציר, היתה עירית לרכזת  התרבות האולטימטיבית. יזמה וערכה את כל החגיגות והטקסים- בר מצווה, חתונות, חג המשק, ערבי תרבות, קבלות שבת וחגי ישראל וכמובן- ליל הסדר הבלתי נשכח, אותו ניהלה למעלה מ-30 שנה בנוכחות חברי המשק ואורחיהם. לכל האירועים, הן בביה"ס והן בקיבוץ, כתבה והלחינה, בכתב ידה היפהפה, שירים רבים, שבוצעו כשהיא ליד הפסנתר ומנצחת על המקהלה.
מדברי אורטי, חבר תל קציר: ''עירית יצרה בקיבוץ מותג מקומי יוצא דופן לחברים ולילדים. הצמה הארוכה שלה לוותה אותנו לאורך כל הדרך המשותפת. עד היום אנחנו מתרפקים במסיבות על המילים והמנגינות של עירית. השיר שכתבה והלחינה ''מפגש הגבולות'' הוא כמעט ההמנון המקומי. היתה לה אישיות מלאה, יכולת ניהול ורגישות חברתית. היא היתה החברה הראשונה שהעזנו לבחור לתפקיד מזכירת הקיבוץ, כאשר תקרת הזכוכית הניהולית היתה עד אז שייכת רק לגברים''.
לאחר פרישתה מניהול ביה"ס, מונתה למנהלת '' המרכז למחנך'' בעמק הירדן.
סיפרה שלומית חפץ: '' התפקיד כלל ארגון השתלמויות למנהלים, מורים ומטפלות בכיתות ביה"ס היסודי. לצד המרכז פעל המדור לגיל הרך. אני ניהלתי את פעילות הנעורים הבלתי פורמלי בעמק, ובשנות ה-90 התאחדנו כמרכז האחראי על הפעילות הבלתי פורמלית בכל הגילאים, ועירית ואני עבדנו יחד. הקמנו במבנה שניתן לנו ספריית חומרים  למדריכים בישובים ובתנועות הנוער. בחנוכה 1998 חנכנו את המרכז, מרכז עידן. במחשבותי וגעגועי אל עירית קראתי למרכז עיד"ן, ראשי תיבות של עירית דרכך נמשכת, ועד היום זהו שמו של המרכז לחינוך בלתי פורמלי בעמק הירדן''.
בערב חג השבועות, 1998, חדר האוכל המקושט המה אדם, השולחנות היו ערוכים. עירית, בחולצתה הלבנה על הבמה ישבה ליד הפסנתר. הילדים קרבו אל הבמה בשיר, נושאי פרחים- ולפתע עירית קרסה על הפסנתר. 
ומאז- דממה. אירוע מוחי קשה שעברה גרם לפגיעה בלתי הפיכה במרכז הדיבור, ו-22 שנים של מצב סיעודי - ואלם.
ישראל בעלה, שהיה באותם ימים מנהל המכללה האקדמאית בעמק הירדן, טיפל בה באהבה גדולה ובמסירות יוצאת דופן. הוא לא איבד תקווה להחלמתה. אך אז הגורל האכזר פגע שנית: בשנת 2001 נהרג ישראל בתאונת דרכים קשה והוא בן 64.
נותרו 3 בנים- אייל, רון ואורי. הם המשיכו, בעזרת 2 מטפלות, לתמוך באמם האהובה ככל יכלתם. בחודש אוגוסט 2020, כ-22 שנים מאותו אירוע מוחי שעברה בערב שבועות, הלכה עירית לעולמה. היא הובאה למנוחות לצד בעלה בבית העלמין של תל קציר, כשברקע מתנגן שירה ''מפגש הגבולות''.

כתבה: אחותה של עירית, דליה הכהן (לבקשת 'שירה עובדת')
חדש

שם השיר ישוב מילים לחן תיוג עיבוד ביצוע
הטיול (רונדו) תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ שירי טבע ועונות השנה; שירי ילדים
המלכה פטריה והמלך פטר תל קציר נורית זרחי עירית אלקבץ הצגות; חגי מחזור ובר מצווה
הנה גדלו בנינו תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ שירי הווי
העמק שלי תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חגי מחזור ובר מצווה ילדי המשק
התל במפגש הגבולות תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חג המשק; שירי ארץ ישראל; שירי הווי יוריק בן דוד חני בודגוב; מוטי דיכנה
התל במפגש הגבולות תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חג המשק; שירי ארץ ישראל; שירי הווי אילון אבירם
התל במפגש הגבולות תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חג המשק; שירי ארץ ישראל; שירי ארץ ישראל, המיטב; שירי הווי גלי אלקבץ
התל במפגש הגבולות תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ הרכבים קוליים; חג המשק; שירי ארץ ישראל; שירי הווי מקהלה מקומית
התל במפגש הגבולות - בדיקה 2 תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חג המשק; שירי ארץ ישראל; שירי הווי אילון אבירם
טיול ברוח תל קציר נתן אלתרמן עירית אלקבץ מסיבת סיום; שירי משוררים
יום חולין תל קציר נתן אלתרמן עירית אלקבץ מסיבת סיום; שירי משוררים
כאן על פני האדמה תל קציר רחל בלובשטיין עירית אלקבץ שירי משוררים
לגבעה אהובה תל קציר נתן יונתן עירית אלקבץ שירי הווי; שירי טבע ועונות השנה; שירי משוררים
לחיים! תל קציר אלישבע ביחובסקי עירית אלקבץ שירי חגים
לילה על הכנרת תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ שירי הווי; שירי טבע ועונות השנה
למדני אלוהי תל קציר לאה גולדברג עירית אלקבץ חגי מחזור ובר מצווה; שירי משוררים
מחרוזת (מלקטי הקונכיות) תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ שירי טבע ועונות השנה
שחפים תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ מסיבת סיום
שיר ברכה תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חג המשק; חגי מחזור ובר מצווה אילון אבירם
שיר חצי יובל תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ חג המשק חברי המשק
שיר כלולות תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ שירי חתונות
שרקיה תל קציר עירית אלקבץ עירית אלקבץ שירי טבע ועונות השנה; שירי ילדים ילדי המשק
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות