הפעל רדיו
שירה עובדת
פרויקט 'שירה עובדת' מציג לראשונה לפני הציבור הישראלי את הזמר הקהילתי שהולחן בקיבוצים ומעולם לא עזב את גבולותיהם. כך נפתח צוהר לתרבות מוזיקלית רב-גונית שהתפתחה לאורך הדורות ביישובים
שיר החלוץ
ישוב אפיקים
השיר

מילות השיר
בַּבַּיִת חָיִיתִי לִי כְּפָרִיץ
וְעַכְשָׁו בָּאתִי לִי לָאָרֶץ
שָׁם אָכַלְתִּי רַק קוֹמְפּוֹט
וּפֹה יֵשׁ צֹרֶךְ לַעֲבֹד

שָׁם דִּבַּרְתִּי רַק רוּסִית
וּפֹה אֲדַבֵּר רַק עִבְרִית
וְהַכֹּל זֹאת כְּדֵי לִבְנוֹת
אֶרֶץ חֶמְדַּת אָבוֹת

אֵלֵךְ לְהִתְיַשְּׁבוּת
אֶעֱסֹק בְּחַקְלָאוּת
יוֹמָם וָלַיְלָה אֶחְרֹשׁ לִי בַּשָּׂדֶה
וְאִם רוֹצִים לִבְנוֹת
צָרִיךְ לַעֲבֹד
לֹא לִפְחֹד מִפְּנֵי הֶעָמָל
הַצָּר וְהַקָּשֶׁה
השיר ב-YouTube
אודות השיר
"שיר החלוץ" היה בין השירים הראשונים שכתב מרדכי (מיטיה) זעירא כשהגיע לארץ יחד עם שאר ראשוני "קיבוץ השומר הצעיר מס.ס.ס.ר." - לימים - ק.אפיקים. השיר נכתב ב-1925 (יחד עם דודיק וורטמן ולוי מלינובסקי) והוא חלק מהמחרוזת "חולצה כחולה" שהיא עתון חי מזמר, פארודיה על מוסדות המדינה שבדרך. ראשוני אפיקים וביניהם זעירא הופיעו בפני חלוצי העלייה השלישית בגליל ובעמקים. את המחרוזת כתבו יחד עם זעירא - דודיק ורטמן ולוי מלינובסקי. כאן הביצוע הוא הדגמה של אמוץ הלקוחה מתוך הסיור "בדרך הביתה" המלווה ברבים משיריו הראשונים והלא מוכרים של זעירא.
אתר זה הינו מטעם התנועה הקיבוצית
האתר פועל ברשיון אקום
האתר נתמך בנוסף על-ידי:
© האתר נולד מכוונות טהורות של שימור הזמר הקהילתי, ואין בכוונתו להפר זכויות יוצרים. אם אתם חפצים להסיר שיר או פריט כלשהו מתוקף זכויות יוצרים או מטעמי צנעת הפרט אנא הודיעו לנו ונפעל בהתאם. זכויות היוצרים ביצירות שמורות למחברים ו/או לאקו"ם. הצפייה וההאזנה ליצירות הנמצאות באתר נועדו לשימוש פרטי בלבד. אין להעתיק או להפיץ את היצירות למטרה כלשהי בלא אישור מנהלי האתר. הקלטות השמע באתר שנעשו לפני יותר מחמישים שנה הן נחלת הכלל בהתאם לחוק זכויות יוצרים תשס"ח. אין לעשות שימוש לרעה בכל התכנים המופיעים באתר.
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות